Rośliny

Znów klęska: Wymarzły oziminy i rzepak

Znów klęska: Wymarzły oziminy i rzepak/ zdjęcie ilustracyjne

Fot.: Lukasz Zarzycki

Znów klęska: Wymarzły oziminy i rzepak/ zdjęcie ilustracyjne

Tegoroczną zimę charakteryzowały duże wahania temperatury powietrza (od dodatniej nawet do -20 stopni C), przy braku śniegu. Jak się okazuje, takie warunki poczyniły znaczące szkody na plantacjach ozimin i rzepaku, zwłaszcza w centralnej i wschodniej części kraju. Rolnicy z Wielkopolski znów donoszą o klęsce.

- Niestety, brak śniegu i mrozy na przełomie grudnia i stycznia dały się rolnikom we znaki - mówi Mieczysław Łuczak,  szef Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kaliszu. - Niemal w stu procentach wypadł jęczmień ozimy, tak samo pszenica ozima, czy pszenżyto. Najbardziej mrozoodporne jest żyto i w jego zasiewach nie wystąpiły istotne uszkodzenia.

Wielkopolska Izba Rolnicza zaleca rolnikom, by nie zwlekali z oceną przezimowania swych upraw. Wczesne rozeznanie pozwoli na spokojne podjęcie właściwych decyzji i zaopatrzenie się w materiał siewny. Ale i tu może być problem.

- Materiał siewny przygotowywany był pod zwyczajowy areał - dodaje Łuczak. - A teraz zapotrzebowanie znacznie wzrośnie, może się więc okazać, że go zabraknie.

W przypadku objęcia uszkodzonej uprawy ubezpieczeniem, rolnik zobowiązany jest zawiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o szkodzie. Niekiedy ma na to jedynie kilka  dni  od stwierdzenia skutków niekorzystnego zjawiska.

Jeżeli poszkodowany rolnik zamierza ubiegać się o preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji, szkodę należy zgłosić wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi) przed zaoraniem plantacji i to z odpowiednim wyprzedzeniem, koniecznym do oszacowania strat przez tzw. komisję klęskową.

STREFA AGRO NA FACEBOOKU. POLUB NAS!

Więcej na temat: klęska żywiołowa, rzepak

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.